Už po dvaašedesáté se na osadě Šacung u Kaliště-Lensedel sejdou špičkoví nohejbalisté, aby bojovali o jednu z nejcennějších nohejbalových trofejí.

Nebo po jednašedesáté?

„S ročníky nohejbalových turnajů to bývá různé. Bohužel i my jsme objevili v dataci našeho turnaje chybu, protože nové hřiště se otevíralo až v roce 1963 a právě tento rok odstartoval i první ročník výběrového trojkového turnaje, který navázal na předchozí dvojkový turnaj, hraný na starém dálničním hřišti od roku 1952. Tím pádem se letos odehraje ve trojkách „teprve“ 61. ročník,“ vysvětloval ročníkovou matematiku nohejbalový historik Martin Maršálek.

Osadní turnaje patří ke koření nohejbalu. Některé z nich jsou doslova na pohodičku a utužení kamarádství, některé ale představují ceněný triumf do hráčské kariéry. Turnaj na osadě Šacung jasně patří mezi ty druhé. Slávu si zde vydobylo mnoho elitních jmen, často opakovaně. Rekordmanem turnaje je desetinásobný vítěz Jiří Šmejkal, který jak se zdá, zůstane nedostižen. Ze stále aktivních hráčů na ligové úrovni totiž jeho pronásledovatelé nemají ani polovinu vítězství. Na turnaji občas startují i reprezentační nebo zahraniční klubová družstva, ať to byly reprezentační výběry Česka, Slovenska, Švýcarska, USA, či družstva jako Košice, Šaca, Hlohovec, Salonta. Turnaj je specifický nejen tím, že se elitní nohejbalisté schází ve starém osadním areálu, ale zejména prostředím. Na Šacungu se totiž hraje v pověstné kleci, kde zatímco polařům je ouvej, smečaři oplývají nadšením.

„Je to pravda jen částečně. Dnes samozřejmě více smečařů umí totální údery, zejména nártové klepáky. Smečaři jsou také vyšší než dříve, stejně tak ale i bránící blokaři. Hřiště na osadě má jen o malinko větší než minimální povolené rozměry. Na druhou stranu do jeho rekonstrukce v roce 1998 bylo ještě o metr kratší a užší a nohejbal se tady hrál parádní,“ uvedl bývalý ředitel turnaje Václav Kanás.

Letošní ročník je ale specifický ještě něčím jiným. Pořadatelský tým se rozhodl turnaj oživit některými změnami proti zaběhlým pořádkům. Na jaké novinky se mohou hráči i diváci těšit?

„První změnou je samotný název turnaje. Tuctový název (Šacung Cup) jsme se rozhodli nahradit něčím, co turnaj v obrovském množství pořádaných nohejbalových turnajů jednoznačně identifikuje. Jasným symbolem turnaje je jeho specifické hřiště – klec, proto se nový název doslova nabízel. Druhou novinkou je počet dopadů míče na zem. V minulosti se obecně v nohejbale snížením počtu dopadů sledovalo zrychlení hry. Jenže praxe ukázala, že nepřipravené útoky z těžkých příjmů a následných vysokých nahrávek z hloubi pole hru nezrychlují, ale naopak. A ještě ubylo různých technických úderů a klamných pohybů, tedy prvků, které diváci oceňují. Proto se po delší době vracíme ke třem dopadům. Třetí novinkou je skladba jednotlivého zápasu. Sáhli jsme po změnách, které byly navrženy pro nerealizovanou Evropskou ligu a v praxi úspěšně vyzkoušeny na Českém poháru v roce 2020. Patří k nim ukončení setu, včetně třetího, sedmým bodem, omezení počtu oddechových časů na jeden za zápas a počtu střídaní na jedno v každém setu. Jinak se diváci stále mohou těšit na hráče v jednotném dresu a rozhodování zápasů delegovanými svazovými rozhodčími, tento standard nechceme měnit. Stejně tak jasný průhledný hrací systém nebo třeba minimalizování prodlev mezi jednotlivými zápasy. A hráči, zejména ti z větších dálek, jistě ocení i pozdější začátek prezence oproti ostatním turnajům,“ vysvětluje letošní formát i tradiční standardy turnaje nový ředitel akce, Jakub Fürbacher.

Aby novinek nebylo málo, nejlepší zůstala na konec. Před semifinále turnaje sestavy nominují své zástupce do individuálních dovednostních soutěží. Jejich vítěz přinese své sestavě bonus v podobě jednobodového vedení v každém setu každého dalšího zápasu.

„Jdeme do toho s určitým rizikem, že konzervativní prostředí nohejbalu nemusí všechny změny ocenit. Ale turnaj poslední dobou nebyl v ideální kondici a Šacung vždy patřil mezi kluby, které určují nové trendy v nohejbalu. Proto je tu ideální příležitost nabídnout hráčům i divákům ochutnávku nohejbalu v trošku jiné podobě, než jsou zvyklí. Určitě se jménem osady i pořadatelského týmu těšíme na všechny, kteří za námi na posázavskou osadu dorazí. Kromě dobrého nohejbalu mohu slíbit i tradičně kvalitní gastronomický servis,“ doplnil závěrem Fürbacher.

Důležité údaje:

Prezentace: nejpozději do 9:30

Místo konání: Osada Šacung, Kaliště - Lensedly, Praha-východ 

Disciplína: trojice

Kategorie: neomezená, věk neomezen, otevřená akce s mezinárodní účastí

Jiná omezení: pouze pro předem přihlášené trojice hráčů ligových družstev mužů a dorostenců, pořadatel má právo udělit výjimku (divoká karta)

Přihlášky: do středy 19.7., pořadatel bude aktualizovat přehled přihlášených

Pravidla: ČNS s úpravami. hraje se na 3 dopady míče. Změny a upřesnění Pravidel oproti ČNS: k dispozici pouze 1 střídání v setu, k dispozici pouze 1 oddechový čas v zápasu, každý set končí 7. bodem, vítězná trojice z dovednostní soutěže vede v každém setu každého zápasu 1:0

Jednotný dres: je podmínkou k nástupu do zápasu (není vyžadováno číslo na dresu)

Hřiště: jedno antukové hřiště

Občerstvení: v areálu, teplá i studená kuchyně

Startovné: 400 Kč za trojici

Ceny: finanční a věcné, hodnota cen 38.000 Kč, z toho finanční ceny 30.000 Kč

Pořadatel: Osada Šacung a SK Šacung Benešov

Ředitel turnaje: Jakub Fürbacher, tel. 730 962 545, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.